מתיחת פנים

מתיחת פנים:

בתהליך ההזדקנות העובר על כולנו נצפים שינויים בנפח ובמרקם עור הפנים.

מערכת השרירים והגידים העדינה הקיימת בפנים נחלשת והפנים לפיכך "צונחות". השומן הנמצא מתחת לעור ובמדורים עמוקים יותר בפנים עובר ספיגה ולכן מקבלים מראה יותר כחוש וחלול בהשוואה לפנים הצעירות והמלאות. קצב הזדקנות הפנים הוא מאוד אישי ותלוי בגנטיקה, צבע העור , חשיפה לשמש ועישון.

מה עושים?

אנחנו מתחילים בהערכת השינויים בהפנים עברו והתמקדות בהם (תמונה ישנה מאוד עוזרת!), לאחר אבחנת השינויים נקבעים יעדים לטיפול ונעשית התאמת ציפיות למה שאפשר להשיג: קשה לחזור 20 שנה אחורה גם עם טיפולים מאוד ראדיקליים…רוב הטיפולים המדוברים יכולים להחזיר מעט את הזמן אחורה ולתת לפנים מראה יותר רענן, אבל לא ניתן לעצור את השעון וחשוב להפנים את הנקודה לפני שמתחילים.

כאשר  יש צניחה של הפנים – הדבר מתבטא בדרך כלל בהופעת עודפי עור בצוואר ובקו הלסת יש למתוח את עור הפנים ולחזק את מערכת השרירים הפנימיים (platysma, SMAS).

שינויי הנפח בפנים מתבטאים בפנים יותר מרובעות ולעיתים כחושות מאשר בגיל הצעיר – במקרים כאלו נהוג להוסיף שומן בזמן הניתוח על ידי הזרקות שומן ממוקדות. באנשים צעירים ללא צניחה משמעותית של הפנים נתין להשתמש זמנית בחומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית, להשגת פיצוי על אובדן הנפח.

שינויי מרקם אופייניים יותר לבהירי עור שנחשפו הרבה לשמש ולמעשנים. הטיפול בשינוי המרקם בדרך כלל מערב קילוף כימי או טיפול בלייזר ונעשה כפרוצדורה נוספת בתזמון אחר למתיחת הפנים.

איך עושים?

ניתוח מתיחת פנים, נעשה בדרך כלל בהרדמה כללית ונמשך 3-5 שעות לפי הדברים הנכללים בו – האם יש למתוח את המצח והגבות, לכלול ניתוח עפעפיים, טיפול בצוואר, הזרקות שומן וכד'. בניתוח נעשים חתכים באיזורים מוסתרים בצידי הפנים, עור הפנים מורם, הרקמות העמוקות מחוזקות והעור נפרס חזרה לאחר הסרת עודפי עור. יש להפסיק עישון באופן מוחלט חודש לפני הניתוח עד חודש אחריו. מעשנים כבדים אינם מועמדים לניתוח כזה ובדרך כלל מומלץ לקבוצה הזו לעשות פרוצדורות שפחות יסכנו את עור הפנים שלהם – הזרקות שומן וקילופי עור.

לאחר הניתוח

יש חבישה עדינה למשך כ 24 שעות ולעיתים גם נקזים. לאחר מכן מורדת החבישה , אך אני ממליץ להסתובב עם מחוך לצוואר במשך עוד מספר ימים להורדת הנפיחות והבצקת. אנחנו ממליצים על מנוחה של כשבוע לאחר הניתוח ולאחר מכן חזרה הדרגתית לפעילות מלאה תוך 3 שבועות.

סיבוכים?

נדירים, אך יכולים לכלול פגיעה הפיכה של התחושה באיזור התנוך של האוזן, הפרעה באספקת הדם לעור (שכיח אצל מעשנים) ובמקרים נדירים ביותר אסימטריה של הפנים כתוצאה מפגיעה, בדרך כלל הפיכה , בעצב הפנים.

למה לצפות?

למראה יותר צעיר ורענן, תקופת השינוי יכולה להמשך שנים רבות או מועטות בתלות באלסטיות של העור ושל הרקמות של המטופל. בדרך כלל אחרי שנה רואים התרופפות קלה של השינוי, דבר הניתן לטיפול פשוט יחסית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email